Kondicionierius ir oras oras šilumos siurblys. Tas pats įrenginys ar ne?
Išvaizda - taip, techniniais parametrais - ne.
Oro kondicionieriai - tai įrenginiai pritaikyti patalpų vėsinimui, būtent vėsinimo režimu jie veikia efektyviausiai. Kondicionieriai taip pat gali ir šildyti, tačiau tai atlieka ne taip efektyviai (naudoja daugiau elektros, generuoja mažiau galios) lyginant su šildymui pritaikytais oras oras šilumos siurbliais. Būtent todėl žmonės renkasi kondicionierius tada, kai jų prioritetas yra patalpų vėsinimas vasarą, o šildymas yra aktualus tik tarpsezoniu - rudenį ir pavasarį, arba nėra aktualus visai.
Oras oras šilumos siurbliai tiek savo veikimo principu, tiek išvaizda beveik niekuo nesiskiria nuo kondicionierių. Esminis skirtumas yra tik tas, kad oras oras šilumos siurbliai gali veikti prie daug žemesnių lauko oro temperatūrų žiemą (pvz. -25 °C) bei prie šių temperatūrų išlaikyti aukštesnį efektyvumą šildant patalpas (sunaudoti mažiau elektros tam pačiam šilumos kiekiui pagaminti) nei kondicionieriai.
Standartiniai oro kondicionieriai šildymo režimu dažniausiai gali veikti tik iki -15 °C ir jų efektyvumas bei maksimali generuojama šildymo galia net prie tokios temperatūros bus gerokai mažesnė nei analogiško galingumo oras oras šilumos siurblio. Todėl jeigu norite patalpas šildyti visą šildymo sezoną, oras oras šilumos siurblys tam yra geriausias pasirinkimas.
Montavimas
Kokioje būsto įrengimo stadijoje reikia montuoti kondicionierių?
Atliekant naujo buto ar namo įrengimą, kondicionierių geriausia montuoti pačioje pradžioje. Kondicionieriaus montavimą geriausia atlikti dviem etapais:
1 etapas | iki sienų tinkavimo, lubų montavimo | kondicionieriaus komunikacijų ir drenažo įrengimas, komunikacijų montavimas į sieną
2 etapas | po sienų dažymo | kondicionieriaus montavimas, sistemos paleidimas
Kur geriau montuoti / nemontuoti kondicionieriaus?
Geros montavimo vietos kondicionieriui:
Virš kambario durų | įrenginys atrodo simetriškai, nekrenta į akis
Arti WC arba virtuvės nuotekų taško | patogu nuvesti kondensatą, išvengiama brangaus kondensato siurbliuko montavimo, kuris skleidžia garsą
Blogos montavimo vietos kondicionieriui:
Virtuvės balduose, spintelėse | gali būti blokuojamas temperatūros jutiklis, kuris automatiškai išjungs kondicionierių, nors patalpoje dar bus karšta
Virš TV | atsiradus nesandarumui kondensato nuvedimo sistemoje dalis kondensato gali nubėgti ant televizoriaus, elektros laidų
Vidinį kondicionieriaus bloką rekomenduojama montuoti ne žemesniame nei 1,8 m aukštyje. Taip sumontuotas įrenginys gali imti šilčiausią patalpų orą, esantį palubėje, ir atvėsinus jį išpūsti atgal į patalpą. Vėsus oras yra sunkesnis, todėl kaupiasi patalpos apačioje.
Kaip paslėpti komunikacijas montuojant kondicionierių jau įrengtose patalpose?
Dažniausiai naudojamas sprendimas - plastikinis lovelis. Jį galima montuoti tiek viduje, tiek išorėje, priderinant spalvą prie sienų ar fasado spalvos.
Kartais jau įrengtuose būstuose komunikacijas galima paslėpti ir gipso pertvarose, užuolaidų karnizų nišose, balduose (pvz. rūbų spintoje) ar balkono angokraščiuose.
Kuo skiriasi kokybiškas montavimas nuo nekokybiško?
Su nuotraukomis parodyti stirnų g. montavimą, vysniu projekto trasu uzsandarinima is isores, kitus montavimus, kur matosi gofra prie lauko bloko graziai sumontuota. Salia galima parodyti blogo montavimo pavyzdzius, nuotraukos gali pilkos but blasck and white. Telegrame yra keletas pvz nuotrauku su blogu montavimu
Leidimai
Ar reikalingas leidimas montuojant kondicionierių daugiabutyje?
Priklauso nuo to, kur ir kaip bus montuojamas išorės blokas.
Leidimo nereikia, kai išorės blokas montuojamas ant balkono grindų arba ant daugiabučio plokščiojo stogo.
Leidimo reikia, kai išorės blokas montuojamas ant daugiabučio fasado arba ant daugiabučio šlaitinio stogo.
Nepaisant to, kad leidimo iš savivaldybės reikia ne visais atvejais, namo gyventojų daugumos (50% + 1 balsas) sutikimo teoriškai reikia visada, nes atliekami darbai su visiems gyventojams priklausančiomis konstrukcijomis (pvz. lauko sienos gręžimas). Praktikoje namo gyventojų sutikimus žmonės renka tik tada, kai nori išorės bloką montuoti ant namo fasado arba šlaitinio stogo. Kai norima bloką montuoti savo balkone arba ant namo plokščiojo stogo, taupydami laiką žmonės, dažniausiai, namo gyventojų sutikimo neprašo. Kaimynai į montavimą savo balkone dažniausiai žiūri solidariai ir skundų neteikia.
Plačiau Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos straipsnyje.
Projektavimas
Kaip paslėpti kondicionierius?
Norint visiškai paslėpti kondicionierius, reiktų rinktis po lubomis arba į sienas montuojamus kondicionierius (kanalinius arba ortakinius).
Jeigu tokiems sprendimams įrengti galimybių nėra (pvz. nepakankamas lubų aukštis), galima rinktis standartinius sieninius kondicionierius, kurie gali būti skirtingų spalvų. Suderinus interjero ir kondicionieriaus spalvą galima įrenginį tiesiog užmaskuoti interjere. Taip pat, galima parinkti nestandartinę lokaciją, kad kondicionierius taip nekristų į akis (pvz. bute montuoti simetriškai virš įėjimo durų arba rūbinėje).
Kiek ir kokių elektros kabelių numatyti planuojant kondicionierių?
Planuojant elektros instaliaciją reikėtų numatyti atskirą maitinimą tik kondicionieriaus išorės blokui.
Dažniausiai naujos statybos būstuose reikalingas tik vienas išorės blokas, todėl jo vietoje reikėtų numatyti atskirą 3 x 2,5 mm² maitinimo kabelį ir atskirą automatinį jungiklį.
Maitinimo kabelių vidaus blokams numatyti nereikia. Jie yra įrengiami kartu su trasomis kondicionierių montuotojų.